Chodský pes

 

HISTORIE: Původ tohoto plemene sahá cca do 13. století, kdy tito psi doprovázeli Chody po Šumavě.

První pokus o vzkříšení plemene se datuje do roku 1948, ale neúspěšně. Druhá snaha o obnovu byla úspěšná a výzva Ing. Jana Findejse najít typické jedince padla na úrodnou půdu. Sítem výběru a zakladateli chovu se tak stali fena Bessy a psi Dixi a Blesk. V roce 1985 se narodil první vrh ze spojení Dixi a Bessy - šest štěňat, v roce 1986 druhý - spojení Blesk a Bessy. První registrovaná chovatelská stanice plemene pana L. Hykla nesla název "na Barance". Později byli do chovu zařazeni ještě dvě feny Dina a Brita a psi Brix (zakladatel III. linie), Alex (IV. linie) a Harry (V. linie). Klub sdružující majitele a příznivce plemene byl založen v listopadu 1991.

 

POVAHA:Temperamentní bez známek nervozity, přítulný ke členům rodiny, vůči cizím zdrženlivý, avšak při ohrožení svých blízkých nebo jejich majetku umí být ostrý. Lehce cvičitelný, pozorný, dobře ovladatelný, poddajný, skromný, nenáročný a houževnatý, nebojácný a ostražitý. Je odolný vůči nepřízni počasí, celoroční pobyt venku mu přímo svědčí.

Chodský pes má živý temperament, rychlé reakce, je obratný, ale ne zbrklý. Svůj temperament, ne agresivitu, nejlépe využije jako hlídač. Má vrozenou lásku k lidem, je přátelský, velmi kontaktní, a díky tomu i lehce ovladatelný. Nadšeně vítá většinu nabídnutých aktivit. Vyžaduje klidný mírný přístup. Chybí mu tvrdost a není agresivní. V drtivé většině případů se dobře snáší s ostatními psy. Základem výchovy je hra, důslednost a pochvala. V žádném případě k jeho výchově ani výcviku nepatří tvrdost, dril, ale ani jednotvárnost.

Díky své povaze je vhodný i jako první pes pro začínající kynology, i z řad teenagerů. Je výborným rodinným psem.